Język
PLNWaluty

Odmierz, zmieszaj, wlej, zaczekaj! Gotowe!

0
Odmierz, zmieszaj, wlej, zaczekaj! Gotowe!

Trend na wykorzystanie żywicy w sztuce pochodzi z USA, Kanady i Australii. W Europie techniki te są wciąż mało znane, ale jeśli lubisz eksperymentować, pokochasz pracę z żywicą. Można użyć jej do wykańczania rysunków, zdjęć i obrazów (wykonanych z oleju, akrylu , tuszu, akwareli, mediów mieszanych itp.) aby uzyskać efekt połysku, ale także do ochrony przed promieniowaniem UV i uszkodzeniami mechanicznymi. Możesz także zastosować ją w projektach z drewna, tworząc efektowne blaty, lampy i inne przedmioty użytku codziennego.

Poniżej przedstawiamy w jaki sposób, w czterech prostych krokach, wygląda łączenie składników i utwardzanie żywicy, tak aby uzyskać pożądany efekt.

Zacznijmy od podstaw i dowiedzmy się czym dokładnie jest żywica epoksydowa.

Jest to dwuskładnikowy system składający się z żywicy i utwardzacza. Przez zmieszanie tych dwóch składników zachodzi reakcja chemiczna, dzięki której ciekła żywica w ciągu kilku godzin stopniowo twardnieje do postaci stałego tworzywa sztucznego. Rezultatem jest błyszcząca, przejrzysta powierzchnia. 

Jakiego rodzaju żywicy powinienem użyć?

Kiedy została podjęta decyzja o chęci rozpoczęcia projektu z żywicy, pierwszą rzeczą jaką należy zrobić to jej zakup. Można pokusić się o kupno najtańszej, jaką można znaleźć na rynku, ale prawda jest taka, że jest to dokładnie ten rodzaj żywicy, od której należy się trzymać z daleka! Tanie żywice epoksydowe nie są przeznaczone do prac artystycznych i często są bardzo toksyczne. Wydzielają szkodliwe opary i szybko żółkną, rujnując projekt i marnując tym samym czas i pieniądze. Tu sprawdzi się powiedzenie „dostajesz to, za co płacisz”. Dlatego dla własnego zdrowia i efektów warto zaopatrzyć się w wysokiej jakości żywicę epoksydową ArtResin.

Niezbędne akcesoria

Potrzebne narzędzia, będą prawdopodobnie różnić się w zależności od wybranego projektu, ale zawsze niezmiennym elementem będą kubki do wymieszania żywicy z utwardzaczem i przyrząd do mieszania. Warto zaopatrzyć się także w  silikonową matę lub folię malarską do ochrony miejsca pracy. Wiele narzędzi i akcesoriów do wykonywania sztuki z żywicy jest teraz dostępnych w wygodnych zestawach, takich jak np. ten 18-sto elementowy zestaw startowy przeznaczony specjalnie do pracy z żywicą.

Oto podstawowe akcesoria, które są potrzebne podczas pracy z żywicą:

  • żywica epoksydowa ArtResin
  • pojemniki do mieszania (np. plastikowe kubeczki jedno lub wielorazowe)
  • rękawiczki jednorazowe
  • mieszadło (drewniane lub plastikowe patyczki)
  • folia malarska/ mata silikonowa
  • poziomica (przy arkuszach wielkoformatowych)
  • szpatułki do rozprowadzenia żywicy
  • palnik
  • stojaczki pod arkusz
  • osłonę przeciw kurzowi (może być to zwykły karton)

Posiadając podstawową wiedzę możemy przystąpić do pracy w czterech prostych krokach:

1. Odmierz

Używając rękawiczek wlej równe ilości żywicy i utwardzacza do pojemnika, w którym żywica będzie mieszana. Polecamy skorzystanie z kalkulatora żywicy, aby w łatwy sposób określić, jaka ilość żywicy ArtResin będzie nam potrzebna przy naszym projekcie. Aby się tego dowiedzieć, należy wprowadzić długość i szerokość swojej pracy oraz wybrać jednostkę miary. Dzięki otrzymanemu wynikowi pierwszy krok jest dużo łatwiejszy i szybszy.

WSKAZÓWKA - Wymieszaj trochę więcej, niż myślisz, że będziesz potrzebować, aby za jednym razem pokryć całą swoją pracę bez potrzeby dorabiania dodatkowej ilości.

2. Zmieszaj

W kolejnym kroku mieszamy intensywnie,  przez co najmniej 3 minuty naszą dokładnie odmierzoną żywicę ArtResin. po wykonaniu tej czynności należy sprawdzić szpatułką/ patyczkiem do mieszania czy materiał został dokładnie zebrany z boków oraz dna pojemnika. Jest to niezwykle ważne ponieważ niezmieszany materiał pozostawi lepkie plamy, które się nie utwardzą. Po połączeniu żywicy i utwardzacza będziesz mieć około 45 minut czasu pracy, zanim żywica zgęstnieje i utwardzi się na tyle, że praca z nią stanie się niemożliwa. Jest to również moment na dodanie do żywicy dodatków takich jak m.in. barwniki od ArtResin.

3. Wlej

Po upewnieniu się, że Twój projekt jest dobrze wypoziomowany, wylej na niego artystyczną żywicę epoksydową ArtResin. Nie bój się! Żywica zacznie się samoczynnie poziomować, w tym czasie możemy także pomóc jej rozprowadzić się po całej pracy używając do tego celu szpatułki. Kiedy żywica spłynie po krawędziach, zauważysz, bąbelki powietrza unoszące się na powierzchni. Wiele z nich zniknie samoistnie, ale możesz przyspieszyć ten proces korzystając ze specjalnego palnika, dostępnego m.in. w zestawie startowym ArtResin. To działanie sprawi, że powierzchnia pracy będzie idealnie gładka.

4. Zaczekaj

ArtResin podczas utwardzania musi leżeć przez kilka godzin w miejscu wolnym od kurzu. Polecamy zastosowanie osłony np. z plastikowego pojemnika lub kartonu umieszczonego w taki sposób aby osłaniał pracę jednocześnie jej nie dotykając. Musi być przy tym zapewniona cyrkulacja powietrza. Po około:

  • 8 godzinach praca będzie lepka
  • 12 godzinach sucha w dotyku
  • 24 godzinach utwardzi się w 95%
  • 72 godzinach całkowicie się utwardzi

 

 

Przykładowe prace z wykorzystaniem żywicy epoksydowej

 

Poniżej prezentujemy także film instruktażowy, które niewątpliwie pomoże rozwiać wiele wątpliwości w kwestii korzystania z artystycznej żywicy epoksydowej ArtResin.

 

 
Gratulacje! Po przeczytaniu naszego posta jesteś gotowy aby rozpocząć przygodę z artystyczną żywicą epoksydować ArtResin! Jak widać powyżej, praca z nią jest prosta i nie wymaga wielu przygotowań.

Baw się dobrze!

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl